Lorena musta Deep on hieman kalliimman luokan musta suihkunurkkaus, jossa on edullisempiin suihkunurkkiin verrattuna hieman toisenlaiset lisävarusteet (kahva, saranat, teleskooppiputki). Suihkunurkka koostuu kolmesta osasta – kahdesta lasiseinästä ja lasiovesta.
Heloitus on musta, lasin reunat on maalattu mustaksi (muotoilu „deep 1“) ja lasissa on musta printtikuvio (muotoilut „deep 2“ ja „deep 3“). Mustan kaistaleen paksuus on 2 cm.
Koska ovilasi on kapeampi eikä kiinnity suoraan seinään vaan toiseen lasiin, oven avaaminen ei vie niin paljon tilaa ja vastakkaiselle seinälle jää tilaa myös esimerkiksi WC-istuimelle, kaapille, pesualtaalle tms.
Suihkunurkan mukana tulevat magneettitiiviste ja erityiset saranat, jotka kiinnittävät oven sekä avatussa että suljetussa asennossa, ja nostavat ovea avattaessa ylöspäin, minkä ansiosta ovi avautuu ja sulkeutuu sujuvasti.